UK creativity thrives again at 2019 film awards season

February sees both the BAFTAs (British Academy FIlm and Television Awards) and Oscars (Academy Awards) ceremonies take place, marking the apex and closure of film awards season. As on every year, attention goes to those British hopefuls whose talents and creativity is highlighted.

Channel 4 and BFI-supported The Favourite has been nominated across numerous categories, with Olivia Colman - who plays Queen Elizabeth II in the third season of Netflix show The Crown - nominated for Best Actress at both Academy Awards and BAFTAs for her performance as Queen Anne.

This year's UK nominees at both major awards ceremonies are:

Academy Awards

Best Film

  • Bohemian Rhapsody (UK-US co-production)
  • The Favourite (UK-US-Ireland co-production)

Best Director

  • Yorgos Lanthimos (Greek, UK-based) for The Favourite
  • Pawel Pawlikowski (Polish, UK-based) for Cold War

Best Actress

  • Olivia Colman for The Favourite

Best Actor

  • Christian Bale for Vice

Best Supporting Actress

  • Rachel Weisz for The Favourite

Best Supporting Actor

  • Richard E Grant for Can You Ever Forgive Me?

Original Screenplay

  • Deborah Davis for The Favourite (co-write with Australian Tony McNamara)

Best Foreign Language Film

  • Cold War (Poland-France-UK co-production)

Best Documentary - Short

  • Black Sheep

Best Live Action Short Film

  • Detainment (Ireland-UK co-production)

Best Animated Short Film

  • Animal Behaviour (Canadian production, co-directed by English director Alison Snowdon)

Best Original Song

  • Mark Ronson for 'Shallow' from A Star Is Born (co-written with Lady GaGa, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt)

Best Sound Editing

  • Nina Hartstone (co-edited with John Warhurst) for Bohemian Rhapsody

Best Sound Mixing

  • Paul Massey, Tim Cavagin and John Casali for Bohemian Rhapsody

Best Production Design

  • Alice Felton (Set Decoration) for The Favourite
  • Nathan Crowley (Production Design) for First Man

Best Makeup and Hairstyling

  • Jenny Shircore and Marc Pilcher for Mary Queen of Scots

Best Costume Design

  • Sandy Powell for The Favourite and Mary Poppins Returns
  • Alexandra Byrne for Mary Queen of Scots

Best Visual Effects

  • Chris Corbould (co-nominee with Christopher Lawrence, Michael Eames and Theo Jones) for Christopher Robin
  • Neal Scanlan (co-nominee with Rob Bredow, Patrick Tubach and Dominic Tuohy) for Solo: A Star Wars Story

BAFTAs

With similar categories and closely aligned in choice of nominees, the BAFTAs have some British-only awards as well as adding a few more UK hopefuls to the regular categories which are listed below (without repeating the Academy Awards nominees already mentioned). We've now included the winners in appropriate categories.

Leading Actress

  • Olivia Colman for The Favourite - WINNER

Supporting Actress

  • Rachel Weisz for The Favourite - WINNER

Best Actor in a Leading Role

  • Steve Coogan for Stan & Ollie

Best Actress in a Leading Role

  • Claire Foy for First Man

Original Screenplay

  • Deborah Davis and Tony McNamara for The Favourite - WINNER

Outstanding Debut for a British Writer, Director or Producer

  • Daniel Kokotajilo (Writer/Director) for Apostasy
  • Michael Pearce (Writer/Director), Lauren Dark (Producer) for Beast - WINNER
  • Chris Kelly (Writer/Director/Producr) for A Cambodian Spring
  • Leanne Welham (Writer/Director), Sophie Harman (Producer) for Pili
  • Richard Billingham (Writer/Director), Jacqui Davies (Producer) for Ray & Liz

Outstanding British Film

  • Beast
  • Bohemian Rhapsody
  • The Favourite - WINNER
  • McQueen
  • Stan & Ollie
  • You Were Never Really Here

Best Documentary

  • McQueen
  • They Will Never Grow Old (New Zealand-UK co-production)
  • Three Identical Strangers (US-UK co-production)

British Short Animation

  • I'm OK
  • Marfa
  • Roughhouse - WINNER

British Short Film

  • 73 Cows - WINNER
  • Bachelor
  • The Blue Door
  • The Field
  • Wale

Best Production Design

  • Fiona Crombie and Alice Felton for The Favourite - WINNER
  • Stuart Craig (co-nominee with Anna Pinnock) for Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Best Costume Design

  • Sandy Powell for The Favourite - WINNER

Best Special Visual Effects

  • Tim Burke (co-nominee with Andy Kind, Christian Manz and David Watkins) for Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Best Makeup and Hair

  • Nadia Stacey for The Favourite – WINNER
  • Mark Coulier (with co-nominees) for Bohemian Rhapsody and Stan & Ollie

EE RIsing Star Award

  • Cynthia Erivo

 

Back to stories

About the Author